Grupa Budus Sp. z o.o.
Porady - Styropian czy wełna.drukuj

Styropian czy wełna mineralna - porady

Styropian czy wełna mineralna?

Nad tym zastanawia się wielu inwestorów decydujących się na ocieplenie domu. Można znaleźć wiele informacji odnośnie ocieplania wełną mineralną i styropianem. Przedstawię Państwu chłodną i kompletną ocenę dotyczącą ocieplania styropianem i wełną mineralną.

Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda)

Warto pamiętać, że współczynnik przewodzenia ciepła nie jest warunkowany przez materiał izolacyjny. Na współczynniki przewodzenia wełny i styropianu wpływa rodzaj surowców i użytych procesów technologicznych, gęstość oraz rodzaj struktury. Z tego też względu twierdzenie, iż wełna mineralna ma lepsze właściwości izolacyjne niż styropian lub odwrotnie jest niezgodne z prawdą. Wartość współczynnika lambda jest ściśle związana z ceną. Im niższy współczynnik lambda, tym materiał jest cieplejszy, a cena wyższa. Najczęściej stosowany styropian posiada lambdę o wartości 0,040. Współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej (zazwyczaj lamelowa z uwagi na niższą cenę) wynosi 0,042. Zarówno w przypadku styropianu, jak też wełny mineralnej są produkty o lepszych parametrach izolacyjnych dochodzących nawet do 0,030. Do ocieplenia elewacji (i nie tylko) można również użyć materiałów takich jak XPS czy PIR o lambdzie na poziomie 0,023. Z ekonomicznego punktu widzenia użycie materiałów o takich parametrach nie ma uzasadnienia chyba, że w określonych warunkach i miejscach.

Paroprzepuszczalność

W przeciwieństwie do styropianu, wełna mineralna ma doskonałe parametry paroprzepuszczalności. Nie oznacza to jednak, że styropian w ogóle nie jest paroprzepuszczalny. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. 1) Paroprzepuszczalność ściany zależy w dużym stopniu nie od użytych materiałów izolacyjnych, a od wszystkich składników i powłok ściany. Paroprzepuszczalne muszą być tynki zewnętrzne i wewnętrzne, kleje, farby, grunty oraz materiał budulcowy ściany konstrukcyjnej. Inwestorzy decydując się na kupno drogich „oddychających” materiałów ociepleniowych zapominają, że to nie wystarczy, by ściany były paroprzepuszczalne. Malując ściany niedrogimi farbami o wysokim oporze dyfuzyjnym pozbawiają budynek parametrów przepuszczania pary. 2) Wszystkie składniki ściany mają indywidualne opory dyfuzyjne (opory stawiane parze wodnej w momencie przejścia na drugą stronę materiału). Wełna mineralna ma stosunkowo niski opór dyfuzyjny, jednak w połączeniu z materiałem z jakiego wykonano ścianę, użytymi klejami i farbami opory ulegają zsumowaniu i mogą ulec wzrostowi. 3) Dlaczego para wodna miałaby przechodzić przez ścianę? Wyliczono, że wymiana powietrza w pomieszczeniach polegająca na odprowadzaniu wilgotnego powietrza na zewnątrz budynku w 97% procentach odbywa się poprzez sprawną wentylację. Z tego wynika, że procent paroprzepuszczalności, którą można zwiększyć za pomocą materiałów izolacyjnych wynosi 3%. 4) Złożoność problemu jakim jest pojawienie się pleśni na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach jest dość wysoka. Porada fachowca jest niezbędna w celu odpowiedniego dobrania składników docieplenia. Na podstawie odpowiednich wyliczeń cieplno-wilgotnościowych dla poszczególnych wnętrz, specjalista dobierze rodzaj i grubość materiału oraz tynku. Doradzi również czy konieczne jest użycie dodatkowej warstwy paroizolacji w wewnątrz pomieszczeń.

Cena

Cena wełny jest nadal dużo wyższa od ceny styropianu. Decydując się na ocieplenie wełną mineralną musimy pamiętać, że więcej zapłacimy również za tynki, kleje oraz wykonaną pracę, bowiem w systemach dociepleń z użyciem wełny mineralnej większe jest zużycie kleju niż w przypadku ocieplania styropianem. Nie da się jej również szlifować tak jak płyt styropianowych i jest znacznie cięższa (1m3 waży ok. 100 kg. W przypadku styropianu 15 kg).

Inne wady i zalety

Wełna mineralna odznacza się dużą odpornością na działanie wysokiej temperatury i ognia. Styropian, w przeciwieństwie do wełny mineralnej posiada co prawda właściwości samogasnące, jednak łatwo się pali i topi. Wełna mineralna wytrzymuje temperaturę do 700oC. Dodatkową zaletą jest również to, iż wełna nie jest atakowana przez gryzonie, dzięki czemu stanowi dodatkową barierę. Wybierając rodzaj tynku, który ma być zastosowany na ocieplenie, warto pamiętać, że styropian toleruje każdy rodzaj wyprawy tynkarskiej, natomiast w przypadku ocieplenia z wełny mineralnej nie należy stosować tynku akrylowego, który uniemożliwi odparowanie nadmiaru wilgoci. W przypadku wełny mineralnej idealny jest tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy. Warto również wspomnieć o tym, że każdy tynk ma na tyle wysoką paroprzepuszczalność, która jest wystarczająca, by poradzić sobie z tą wilgocią. Najpopularniejszy tynk akrylowy z uwagi na duży opór dyfuzyjny nie powinien być stosowany na wełnę.