Grupa Budus Sp. z o.o.
Galeria - Pomysłydrukuj

Kto by przypuszczał, że ze zwykłego piasku z plaży można zrobić pamiątkę która przez wiele lat cieszyć będzie oko. Piasek przywieziony w butelce po wodzie mineralnej z Kalamitsi - jednej z uroczych Greckich miejscowości wypoczynkowych po zmieszaniu z dyspersją żywicy akrylowej, zamienił się w tynk mozaikowy, który doskonale sprawdza się na wiecznie brudnych ścianach korytarza czy przedpokoju. Przed dodaniem żywicy trzeba było tylko piasek przesiać przez sitko aby oddzielić grubsze ziarenka, drobne kamyki i inne nieporządane elementy. Tak uzyskany tynk mozaikowy można zastosować na ścianach zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku tworząc niezapomnianą pamiątkę z miejsc które warto wspominać. Do tynku dla urozmaicenia można dodać np. zielonych lub wyschniętych (brązowych) igieł świerka łamiąc monotonię jednakowej wielkości ziaren piasku. Widać podobieństwo? Żywicę akrylową możecie Państwo kupić w naszej firmie. Posiadamy w sprzedaży także pasty brokatowe i werniksy, które mogą stanowić ciekawy dodatek do tynków mozaikowych.

......................................................................................................................................................................

Oczywiście że można cały dom otynkować jednym kolorem. Można ale nie trzeba. Różne rodzaje i kolory tynku mogą stanowić doskonałe połączenie - także na elewacji. Na zdjęciach wydoczne są elewacje nowoczesnego domu, na którym zastosowano dwa rodzaje tynku. Gruboziarnisty "kornik" z powodzeniem imituje lica drewnianych belek w konstrukcji muru pruskiego. Wypełnienie tak przygotowanej konstrukcji stanowi drobnoziarnisty tynk o fakturze "baranka". Jeszcze bardziej złudne byłoby wypełnienie kolorem białym. Z odległości kilkunastu metrów nie widać praktycznie, że jest to tylko imitacja. Ciekawe efekty można uzyskać także z połączenia tynku zacieranego (baranek lub kornik) z tynkiem mozaikowym albo tynkiem Systemu ULTRA-TEX firmy Dryvit. W tej technologii można wykonać imitację kamienia naturalnego, cegły klinkierowej zwykłej, polskiej, płyt kamiennych itp.

......................................................................................................................................................................

Styropian jako materiał izolacyjny? Owszem, ale nie tylko. Wystarczy para (w tym przypadku kilka par) bardzo zdolnych rąk, pomysł oraz blok styropianu i można wyczarować dzieło sztuki. Na zdjęciu po lewej pomysłodawcy i wykonawcy: Katarzyna Lubińska, Anita Szprych, Michał Chabielski oraz Tomasz Dzielnicki. Po prawej efekt końcowy czyli Piotr Włost we własnej osobie. Piotr Włostowic (czasem Włast lub Włost) zwany później Duninem (Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153) możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się prawdopodobnie z dawnego rodu książąt śląskich, na co wskazuje umiejscowienie jego włości w tak ważnych dla Śląska miejscach, jak wyspa Piasek we Wrocławiu oraz ziemie wokół góry Ślęży. Kto nie wierzy może oglądnąć to dzieło osobiście w holu Hali Sprtowej w Sobótce.

.......................................................................................................................................................................

Przyglądnij się dobrze tym zdjęciom w powiększeniu! Tak ma wyglądać Twoja elewacja za kilka lat?

KLINKIER - to zagadnienie spędza często sen z oczu nie jednemu inwestorowi. Najlepiej żeby był tani ale i czysty, estetyczny oraz trwały przez wiele lat. Niestety czasem już po kilku miesiącach od zejścia z budowy ekip budowlanych naszym oczom ukazuje się obraz tragiczny - jak na zdjęciach u góry. Fugi między płytkami pękają, w zimie dostaje się tam woda która następnie zamarzając rozsadza warstwę płytek od spodu. Jeżeli nie jest aż tak źle, to i tak klinkier zaczyna "płakać" jak to się zwykło określać w naszej branży. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być oczywiście wiele - od złych materiałów, przez złe ich użycie na fachowcach kończąc. Nie twierdzę, że nie jest możliwe wykonanie ścian, płotów czy kominów z cegły klinkierowej, która przez długi czas będzie wyglądać estetycznie ale niestety w znakomitej większości się to nie udaje. Najgorzej jest z płytkami klinkierowymi, które po jakimś czasie zaczynają po prostu odpadać.

Wykonanie 1 m2 płytek klinkierowych jest bardzo pracochłonne (od 50 do 80 szt/m2) i niestety dość kosztowne. jednak rozwiązanie zaproponowane przez amerykańską firmę - producenta systemów dociepleń - DRYVIT, które jest nie tylko lepsze pod wieloma względami, nie tylko kilkakrotnie szybsze w wykonaniu ale i dużo tańsze (prawie o połowę)! System Ultra-Tex polega na zastosowaniu papierowych szablonów, które nakleja się na warstwę zbrojącą ocieplenia przed aplikacją tynku. Uprzednio zagruntowana powierzchnia stanowić będzie tło czyli fugę. Na szablon nakłada się specjalnu tynk akrylowy o ziarnie tak drobnym, że z odległości 2 metrów już nie widać jego struktury (0,2 - 0,5 mm). Zaraz po nałożeniu tynku odrywa się szablon pozostawiając w jego miejscu powierzchnie niezatynkowane (widoczny jest podkład - fuga). Zarówno fuga jak i tynk dostępny jest we wszystkich kolorach jakie oferuje firma DRYVIT czyli ok. 300. Otynkowana powierzchnia nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych czy impregnacji. Cała operacja przyklejenia szablonu i nałożenia tynku na 1 m2 zajmuje tylko ok. 10 minut. Przyklejenie płytek klinkierowych, fugowanie i impregnacja na tej samej powierzchni - ponad 1 godzinę (nie mówiąc o docinkach)! Imitacja płytki klinkierowej wykonana w systemie ULTRA-TEX jest trwała - odporna na czynniki atmosferyczne, nagłe zmiany temperatury (tego prawdziwa płytka nie lubi najbardziej), silne nagrzewanie w lecie. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne ponieważ powierzchnia tynku pozostaje dość twarda ale elastyczna. Można ją co kilka lat wymyć myjką ciśnieniową w celu odświeżenia. Posiada bardzo trwałe kolory. Koszt wykonania w porównaniu do tradycyjnego klinkieru jest prawie dwukrotnie niższy. Pozostaje trwały i estetyczny na wiele lat. Na zdjęciu po lewej widać budynek wykonany w tej technologii kilkanaście lat temu! Z odległości 2 - 3 metrów odróżnienie prawdziwej płytki od ULTRA-TEX jest prawie niemożliwe.